טיפולי שורש


טיפולי שורש

טיפול שורש – הבסיס לשיקום הפה

"טיפול שורש הוא ביטוי בעברית המציין פתְרון יסודי ומעמיק לבעיה, טיפול מקיף וממצה.."

ראשית יש לאבחן את המחלה בשן -  דלקת מוך השן, מורסה סב חודית וכדומה.

לפני טיפול השורש חובה לעשות צילום פריאפיקאלי כדי לוודא מה מצבה של השן, טיפול שורש הוא התהליך שבו רופא השיניים מסלק את תכולת מוך השן שהזדהמה בחיידקים, מעצב ומנקה את החלל הזה באופן מיטבי. במהלך הטיפול ייתכן צורך לערוך צילומים נוספים, כדי למדוד את אורך תעלות השורש, נעשה בדרך כלל בהרדמה מקומית, אך לעתים ניתן לבצעו ללא אלחוש מקומי, כאשר השן איבדה את החיות שלה. בסיום הטיפול ממלאים את מערכת תעלות השורש בשרף מיוחד ממיצוי עץ שגדל במלאזיה, ומשמש כחומר אופטימאלי בסתימה ואטימת השורש באופן קבוע.

ולבסוף מבצעים סתימה רגילה בכותרת השן. מכיוון ששן שעברה טיפול שורש עלולה להיות חלשה ופריכה יותר עקב איבוד החיות שלה, ולכן מועדת להשבר, מומלץ להשלים את הכותרת על ידי מבנה באמצעות הכנסת בורג או יתד יצוקה לאחת מתעלות השורש, ולבנות מעליו כתר.

ישנם מקרים בהם אפשר לבצע את טיפול השורש במפגש אחד. במיוחד הדבר אמור במקרים בהם השן לא הייתה נמקית בתחילת הטיפול או כאשר אין סימנים לדלקת ברקמה הסב-חודית, לעיתים יש לפצל את הטיפול למספר פגישות, שבהן בפגישה הראשונה נעשה סילוק רקמת המוך וניקוי תעלות השורש, ולאחר מכן חבישה (מילוי תעלות השורש) בחומר חיטוי כדוגמת מימת הסידן (calcium hydroxide) וסתימה זמנית, בטיפול שלאחר מכן מבוצע סתימת תעלות השורש בחומר המילוי. בדרך כלל מקובל לשים סתימה זמנית, ולשקם את השן באופן קבוע רק לאחר שיכוך הכאב והנפיחות העלולים להתרחש בעקבות טיפול השורש. כאשר בשן שטופלה היו כאבים קודם לטיפול הסיכוי לכאבים או רגישות באזור השן עולה. יש לשקם את השן בהמשך.

חידוש טיפול שורש - הינו ביצוע מחדש של טיפול שורש שכשל, זה התהליך בו מסולקת סתימת השורש הישנה והכושלת מהשן, ( על ידי המסת השרף) ומערכת תעלות השורש עוברת ניקוי יסודי מהזיהום החיידקי ובסופו סתימת שורש קבועה. שן זו מוכנה לשיקום קבוע חדש לאחר תקופת מעקב קצרה.

אחד הטיפולים האפשריים בטיפול שורש שכשל הינו אפיסקטומי: זה הליך כירורגי זעיר (כירורגיה אנדודונטלית) בה מתבצע קיטום קצה השורש, ניקוי סתימת השורש מחלקו התחתון וסילוק הדלקת . סיום הטיפול בסתימת קצה השורש.

טיפול שורש טוב הינו הבסיס לשיקום.

 כשלון של טיפול השורש עלול לגרום לזיהומים חוזרים, אובדן שיניים וכשלון של עבודת השיקום.

כל תת נושא או הרחבה יגיעו על חצי דף. בחלקו הימני טקסט ערוך. בחציו השמאלי איורים הסברתיים בהתאמה.