שיננית


שיננית

מילה יפה זאת בעברית נולדה מהמילים שן ושינון (מהמילון - חזרה; תרגול לשם שיפור הביצוע; אימון). 

המקצוע נוצר על מנת לענות על הצורך במניעה של מחלות החניכיים הנפוצות באוכלוסיה ובכך לעזור לרופא השיניים בשינון התורה פעם אחר פעם על מנת להטמיע הרגלי ההיגיינה האורלית הנאותים. 

זהו מקצוע פרא-רפואי הנלווה לענף הפריודונטיה ( התמחות נפרדת, פריו=מסביב דנט=שן, מומחיות במחלות חניכיים ) בתחום רפואת שיניים, השיננית מוסמכת ובוגרת לימודים מדעיים, מורשית מטעם משרד הבריאות לבצע פעולות שונות שלא מחייבות נוכחות או פיקוח של רופא השיניים כפי שהיה בעבר. 

חשוב לדעת ולזכור חלל הפה שלנו הוא המקום הפעיל ביותר מבחינה חיידקית בגופינו, הוא מספק לאורגניזמים תנאים אופטימאלים לשגשוג והתרבות: לחות, מזון, PH, טמפרטורה נוחה וחומר שן להיאחז בו, ולכן סילוק רובד החיידקים (הפלאק) חיוני במניעת מחלות חניכיים ושיניים. 

תפקידיה העקריים של השיננית: 

הדרכה להגיינה אוראלית - הסבר מפורט, העלאת המוטיבציה והדרכה מותאמת באופן אישי לצרכיו של המטופל. 
דבר זה מושג בהצלחה ונשען בעיקר על אישיותה, הניסיון והידע שצברה השיננית עם השנים. 

הסרת אבנית ורובד – מבוצע בעזרת מכשיר אולטראסוני יעודי ומתקדם הפועל על ידי רטט בשילוב עם הזרמת מים ברסס להסרת האבנית שמעל החניכיים (גם לכתמים) וכן על ידי כלים ידניים להסרת האבנית מתחת לחניכיים. בסיום מבוצעת החלקה, הברקה והסרת כתמים על ידי מברשת שמתחברת למנוע הזוויתן שעל היוניט. 

הנחת ג'ל פלואוריד – טיפול שמיועד לחזק את השיניים של מטופלים עד גיל 22 בלבד מכיוון שהוא יעיל בשלבים בהם השן בשלבי התפתחות. לאחר גיל זה נחשב הטיפול למיותר. 

הקצעת שורשים – פרוצדורה שמיועדת למטופלים במצב של דלקת חניכיים מתקדמת. לעיתים זה שלב מקדים להליך כירורגי בחניכיים. נעשה תחת הרדמה מקומית. זהו ניקוי עמוק של הכיסים ממשקעים של אבנית תת חניכית ומריקמה נקרוטית ( נמקית) הספוגה ברעלנים שמופרשים מחידקיים אלימים אלו. 

רופא השיניים מפנה מבוגרים וילדים לטיפול אצל שיננית כל שלושה עד שישה חודשים לפי הצורך, כאשר תדירות זו תלויה בראש וראשונה ברמת ההיגיינה האישית של כל מטופל. 

למטופלים שעברו שיקום פה נרחב מומלץ להגיע לטיפול לעיתים קרובות. וכן.. גם שתלים צוברים אבנית וזקוקים לניקוי תקופתי. 
וגם סביב שתלים יש דלקות הנגרמות מחיידקים. התופעה מוכחת מדעית ויש התקדמות משמעותית בחומרים, בשיטות, בכלים ובמודעות לתחזוקת השתלים. 

מטופלים יקרים, השקעתם זמן, מאמץ נפשי לא מבוטל וממון רב לשיקום הפה היפה שלכם. 
קחו בחשבון שאם לא תתחזקו את השיקום, הוא עלול להיכשל ולא יעמוד בציפיות שלכם לאורך השנים של תפקוד ואיכות החיים. 

חשוב לדעת – האחריות לשתלים שנותן הרופא מותנית בניקוי השיניים התקופתי.