שתלים


שתלים

אוסטאו –  עצם מיוונית.

אינטגרשיין –  להשיג את השלמות מלטינית

המושג הוצג בשנת 1969 על ידי פר' Per. Ingvar Branemark שהיה אורתופד שעסק בשיקום פונקציונאלי של מפרקים, ומתוך המסקנות הסופיות מסדרת המחקרים שהיוו פריצת דרך לתחום החדש של שימוש קליני בביוטכנולוגיה זו של חיבור מבני ותפקודי ישיר בין טיטניום לעצם חיה עקב חמצון O2 וללא רקמת חיבור.

השתל הדנטאלי הוא למעשה תותב עשוי טיטניום שנשען על עיקרון הקיבוע הנוקשה הישיר של המתכת ל- jawbone והפך להיות טיפול מקובל ומוכח.

השיטה מטפלת בחולים שסובלים מאובדן שיניים, ומלווה בעדויות מרשימות של טכניקות ושיטות שונות בשימוש כדי לפצות על אובדן השן.

שתל הינו שורש שן מלאכותי עשוי מסגסוגת טיטניום, בצורת בורג, המושתל במקום השן החסרה בחלל הפה, עליו מרכיבים כתר בצורת שן שמשחזרת את המשנן החסר למטופל הן אסטטית והן תפקודית.

השתלים הדנטאליים מיועדים גם למטופלים אשר עתידים לשקם את פיהם באמצעות תותבת נשלפת. במקרים אלו, קבוצת שתלים משפרת באופן דרמטי ביותר את יציבות התותבת.

השלב המשמעותי ביותר להצלחת השיקום המתבצע על גבי שתלים הינו שלב התכנון שמסתמך על בדיקת המטופל, הצילומים הרלוונטיים וכמו כן עברו הרפואי.

מהבדיקה הזאת יכול להתברר שיש צורך בשלבים כירורגים מקדימים על מנת להצליח להתקין שתלים כגון: השתלת עצם, הרמת סינוס, שינוי תרופות קבועות של המטופל, וכדומה.

יתכן שד"ר פייגין יגיע למסקנה, שבמקרים מורכבים, עולה הצורך בביצוע תכנון ההשתלה באמצעות תוכנת מחשב ייעודית, במקרים אלו השתלים מותקנים בהנחיית סד (סטנטים) שהוכן מראש למטרה זאת, בהתאם לתכנון הממוחשב.

לאחר תכנון מדוקדק, התקנת השתלים הינו שלב כירורגי פשוט יחסית שיכול להתבצע בהרדמה מקומית, סדציה או הרדמה כללית, תלוי במטופל, מורכבותו והיקפו של הטיפול.

 לאחר מכן יש תקופת המתנה של מספר חודשים, נותנים לטבע לעשות את שלו, ומאפשרים לגוף להחלים ולקלוט את השתלים. זמן ההמתנה תלוי באיכות העצם, בגיל המתרפא, במחלות כרוניות, בתרופות מסוימות שהמטופל נוטל ובמיקום בפה.                                                                                                                 לסת עליונה זמן ההמתנה– כ 6 חודשים, בלסת תחתונה מתקצרת ההמתנה לכ-3 חודשים ולאחריה מתבצע השיקום.

במקרים המתאימים ניתן לבצע "העמסה מיידית", כלומר להתקין את הכתר הזמני מיידית לאחר התקנת השתלים באותה הישיבה.